انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt
  • your-alt

برگزاری مراسم “جنگلانه” در مریوان

اندازه فونت :
۱۳۹۳/۱۰/۰۵

 

7

به دنبال فراخوان انجمن سبز چیا مبنی بر دعوت از مردم برای  روز جمعه  1393/10/5 تعدادی از مردم شهر مریوان و اعضای انجمن سبزچیا به این دعوت لبیک گفته و در مراسم شرکت نمودند.

ابتدای مراسم اقای عرفان حسینی از اعضای هیات مدیره انجمن سبز چیا ضمن عرض خیرمقدم به حضار و اعلام برنامه ها، در سخنانی  هدف از اجرای مراسم که به صورت هماهنگ در 12 استان برگزاری می شد؛ ازدیاد مساحت سبز منطقه مریوان و ترمیم مناطق آسب دیده جنگلی از آتش سوزی ها را اعلام نمود.

سپس نوبت به خواندن پیام  خانم دکتر معصومه ابتکار ریس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، توسط  آقای کاوه کردستانی بود که برای مراسم جنگل یاری مشارکتی ارسال شده بود.

ادامه ی مراسم سخنان کارشناس اداره منابع طبیعی شهرستان مریوان در مورد چگونگی کاشت بذرها بود. هم چنین آقای محمدناجی کانی سانانی مدیر عامل انجمن سبز چیا نیز در سخنانی بر اهمیت بذرکاری در مناطق اسیب دیده جنگلی و هرچه بهتر برگزار کردن این مراسم سخنانی ایراد نمودند. سپس حاضرین در ساعت10:30 صبح  در فضایی بسیار صمیمی و مشرف بر تالاب زریبار شروع به بذرکاری نمودند و پس از 3ساعت تلاش هماهنگ حدود  5 هکتار  توسط حاضرین با دانه ی درختان بلوط، بنه و محلب بذرکاری شد.

این مراسم در10 کیلو متری شهر مریوان در منطقه “کانی قوله جان “انجام شد وحدود 60 نفر در این مراسم شرکت نمودند.

لازم به توضیح است برنامه “جنگلانه”  مشارکتیست خودجوش، به مناسبت دهه تنوع زیستی که با همکاری تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی و با هدف تازه‌داشتن عرصه‌های جنگلی و تنوع زیستی در سراسر کشور، شناخت و حمایت از گونه‌های گیاهی در معرض خطر (بومی) و آشنایی با روش کاشت آنها، به همت خانه بوم گردان پارس و هماهنگی ایشان در 12 استان ایران صورت گرفت که انجمن سبز چیای مریوان نیز به عنوان نماینده استان کردستان در این برنامه مشارکت داشت.

سوال خود را مطرح کنید :