انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt
  • your-alt

آغاز اعتصاب‌غذای دسته جمعی برای توقف آبگیری سد داریان و روشن شدن وضعیت کانی بل

اندازه فونت :
۱۳۹۴/۰۹/۱۳

پس از تلاش های چند ساله بسیاری از دکترین، کارشناسان، مهدسین، محققین،عالمان دینی، فعالین محیط زیست، فعالین فرهنگی و مدنی و اقشار مختلف جامعه در قالب مقالات علمی، کنفرانس، همایش، شرکت در جلسات بسیار، جمع آوری امضا، درخواست از نمایندگان، طرح بحث در مجلس و… برای جلوگیری از ساختن سد داریان و نابودی چشمه بل (کانی بڵ) انجام گرفت.

در آخرین اقدام قبل از آبگیری سد داریان نامه ای که مستقیم خطاب به آقای روحانی نوشته شد و به امضای بیش از ۳۰۰۰ تن شخصیت های دینی، علمی، سیاسی، اقتصادی، دانشگاهی، مدنی، نخبگان و فعالین زیست محیطی پاسخگوی مسئولین کوردستان رسید از ایشان خواسته شد از آبگری سد داریان جلوگیری کنند اما پس از چند روز بدون هیچگونه جوابی به این نامه عملیات آبگیری سد داریان به صورت ناگهانی و برای سرپوش بر ترک های بوجود آمده در بتن ریزی مظهر چندین میلیون ساله چشمه و شکست پروژه به اصطلاح نجات چشمه و انتقال آب آن بدون حضور هیچ یک از مسئولین کلید خورد.

آبگیری این سد پر حاشیه موجی از اعتراضات منطقه ای را بر انگیخت:

۱.فردین رستمی:
فردین رستمی دبیر کمیته مشارکت مردمی کمپین نجاتبخشی کانی بل در استان کرمانشاه اعلام نمود تا توقف آبگیری و مشخص شدن و نجات کانی بل اعتصاب غذا می کند. آقای رستمی بعداز چند روز اعتصاب غذا با اصرار اعضای کمپین اعتصاب غذای خود را شکست تا حرکتی نوین را آغاز کند.

۲.آزاد عباسی:
با ادامه روند آبگیری سد داریان و نابودی کانی بل آزاد عباسی مدیر و موسس جمعیت شیدای سبز لیلاخ و از اعضای گروه کاری نجاتبخشی چشمه بل با راه اندازی کمپین هاواری کانی بل از تمام دوستداران و دلسوزان کانی بل خواست تا به صورت تصویری اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند در متن آغازین کمپین آمده است:

(سلام دوستان من و مادرم کمپین هاواری کانی بڵ رو برای رساندن فریاد مردمی بە گوش رئیس جمهور راە اندازی کردیم امیدوارم شما هم با تصویری از خود و شعار کمپین در حمایت از کانی بل به ما بپیوندید.

رئیس جمهور بە امضا ۳۰۰۰ نفر از بزرگان و شخصیت های مذهبی و سیاسی و مدنی و محیط زیستی و … جوابی نداد.

اکنون وقت امضاهای تصویری چنصدهزار نفری و میلیونی است بیایید با کمک هم جنبش امضای تصویری را راه بیندازیم)

۳.میعاد احمدی:
میعاد احمدی(ژیلەمۆ) ازفعالین زیست محیطی سنندج در ادامه اعتراضات به آبگیری سد داریان از روز چهارشنبه ۱۱ آذر اعلام اعتصاب غذا نمود و خواستار جلوگیری آبگیری سد داریان و نجات کانی بل شد.

۴.سهیلا محمدی:
سهیلا محمدی سخنگوی کمپین نجاتبخشی کانی بل در ادامه این اعتراضات به عنوان اولین زن در راه نجات کانی بل از روز جمعە ۱۳ آذر دست به اعتصاب غذا زد.

۵.فردین رستمی:
آقای فردین رستمی دبیر مشارکت مردمی کمپین نجاتبخشی کانی بل در استان کرمانشاە کە درهفتەی گذشتە بە مدت پنج روز اعتصاب غذا نمودە بود نیز از امروز ۱۳ آذر دورەی جدید اعتصاب خود را آغاز نمودە است.

۶.آزاد عباسی:
آزاد عباسی مسئول جمعیت شیدای سبز لیلاخ در همراهی از اعتصاب غذای دوستان خود در کمپین به همراهی و همگامی با آنان در راه نجات کانی بل از ۱۳ آذر دست به اعتصاب غذا زد.

photo_2015-12-04_22-26-01

دوستانمان را در این راه تنها نگذاریم با تصویری از خود و شعار کمپین در حمایت از کانی بل به ما بپیوندید.

کمپین هاواری کانی بڵ (فریاد کانی بل)

کانال:
https://telegram.me/HawariKanibill
گروە:
https://telegram.me/joinchat/CIME0DwHcUDRQYPwBr_big

 

سوال خود را مطرح کنید :