انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt
  • your-alt

مراسم تولد متفاوت دو کودک بوکانی در دامان طبیعت

اندازه فونت :
۱۳۹۶/۰۳/۱۳
باز هم در کردستان، پیام آشتی با طبیعت این بار به دستان مهربان دو کودک کورد، طنین انداز شد.
رومینا دختر۹ ساله بوکانی و ماهان پسر۱۰ ساله بوکانی مراسم روز تولدشان را متفاوت تر از همیشه برگزار نمودند. پدر و مادر این دوکودک بوکانی و خود این دو کودک به صورت خانوادگی از فعالین مدنی عرصه محیط زیست هستند.
این دو کودک برای روز تولدشان به جای انجام تشریفات معمول بی فایده و به جای خرید کادوهای غیرضروری، این بار به همراه پدر و مادرشان به سراغ یک شکارچی رفته و از آن شکارچی خواهش کردند که ۱۰ کبک را به صورت رایگان و در راە خدمت بە محیط زیست و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست به آنها واگذار کرده، تا در روز تولدشان اقدام آزادسازی آنها کنند.
رومینا و ماهان هر دو شور و شوق زیادی برای مراسم تولد امسالشان داشتند و با همراهی و کمک  انجمن محیط زیستی وڵات برنامه خود را عملی ساختند.
 در این مراسم رومینا با از بر کردن یک شعر کوردی بسیار زیبا و تاثیر گذار و ماهان هم با تقدیم یک پیام تاثیر گذار خطاب به شکارچیان حیاط وحش، از آنها دعوت کرد که برای تداوم و بقای حیات در این سرزمین دست از شکار و تخریب محیط زیست بردارند و با طبیعت و محیط زیست سرزمینشان آشتی کنند.
این دو کودک کورد بوکانی پس از آزادی کبکها، قفسهای کبک ها را هم به آتش کشیدند.
گفتنی است، کبک  یکی از زیباترین، معروفتریب، طنازترین و خوش آوازترین پرندەهای کوردستان بودە که هموارە توسط شکارچیان شکار شده و همانند دیگر گونه های جانوری در انقراض کوردستان به شدت در خطر انقراض قرار دارد.
در این مراسم،کە دیروز جمعە 12خرداد96برگزار شد، این دو کودک بااین اقدام فرهنگی و تبلیغی خود پیامی مهم از طرف هم نسلی های آیندەساز خود به گوش شکارچیان و عموم مردم رساندند و پیام آنان این بود که: نسل آتی برای بقای خود باید نسلی مهربانتر با حیوانات و طبیعت باشد.
انجمن ولات با حمایت و پشتیبانی از چنین حرکتهایی امیدواراست با همه گیر شدن ونهادینه شدن چنین اقدامات مثبتی، بتوان با حداقل آسیب ممکن، طبیعت سرزمینمان را که یک امانت است از نیاکانمان،تحویل نسل آینده دهیم.
شایان ذکر است که اعضای انجمن ژینگەپارێزی وڵات مدیریت این برنامه فرهنگی را برعهده داشت.

سوال خود را مطرح کنید :