پ
پ

“بدون شک اگر شلیر رسولی بە قوانین حاکم و فرهنگ مردسالاری جامعە در دفاع از شرافت و کرامتش اعتماد کامل داشت در برابر مردی کە وحشیانە قصد تجاوز بە وی را دارد، جان خود را بە مخاطره نمی انداخت و چنین مرد جانی از این جنایت اجتناب می کرد.”

 مرگ شلیر رسولی زن کورد قربانی خشونت و جنایت، برای خانوادە، بستگان و تمام زنان و مردان آزادیخواە، جانسوز، متاثرکنندە و تراژیک بود. چنین جنایت هولناکی برای جامعە زنان و مردم کوردستان غیر قابل درک می باشد.

 ما تشکلهای مدنی مریوان ضمن تسلیت و ابراز همدردی عمیق با خانواده شلیر رسولی و تمامی زنان و مردان شرافتمند، از حضور باشکوه تمامی مردم، زنان مبارز و حق طلب، تشکلها و جامعه مدنی مریوان در دفاع حقوق زنان قربانی و ابراز انزجار و محکومیت این جنایت پلید، تشکر و قدردانی می نمائیم. حضور شما زنان و مردان حق طلب و آزادیخواه حماسه ای ماندگار را به تاریخ مبارزات مردم کوردستان و مریوان در ۱۷ شهریور پیوست نمود.

 بی گمان شلیر رسولی مثل هزاران زن مظلوم جامعه، قبل از قربانی شدن توسط یک مرد جانی و بیمار، توسط قانون و فرهنگ مردسالاری جامعه قربانی شده بنابراین ایجاب می کند که تمامی زنان و مردان عدالتخواه ضمن همراهی کامل با خانواده قربانی و جامعه قربانیان، انتقاد اصلی را متوجه ضعفهای قوانین حاکمیتی در دفاع از حقوق زنان و فرهنگ مردسالاری جامعه نمایند.

 برای تمامی مردم مریوان مبرهن است که سالهاست لات پروری و حضور آشکار و بی باکانه تعدادی ارازل و اوباش به پدیده ای اجتماعی تبدیل شده است. بی گمان آنها در پناه حاشیه امنیتی و انواع وابستگی هایشان، جسارت تعرض به جنگلها، محیط زیست و منابع طبیعی را داشته اند، همچنین تعدادی از آنها به تجمعات قانونی معلمان در سال جاری در دفاع از حقوق خود وحشیانه تعرض نمودند. متاسفانه در اغلب موارد آنها در پناه قوانین ضعیف و ناکارآمد و انواع وابستگی ها، همچنان به جنایات خود ادامه داده و هر از چندگاهی از مریوان و مردم مبارز ان قربانی می گیرند.

 بی شک حماسه حضور هزاران نفری مردم در ۱۷شهریور ۱۴۰۱، ضمن حمایت از شلیر رسولی و زنان قربانی تجاوز و دیگر قربانیان ناامنی، دارای پیامی جدی به حاکمیت در قصور از وظیفه ذاتی خود در دفاع از حقوق روای شهروندان می باشد. همچنین این حضور باشکوه و تاریخی، هشداری جدی به پدیده لات پروری و عدم امنیت عمومی در جامعه می باشد. بر همین اساس رسالت تاریخی تمامی مردم و تشکلهای حق طلب و آزادیخواه ایجاب می کند که نسبت به وجود تبعیض و ناامنی زنان و شهروندان از تمامی ظرفیتهای اقدام مدنی استفاده نمایند.

تشکلهای مدنی مریوان
۱۸ شهریور ۱۴۰۱

انجمن فرهنگی، ادبی مریوان
کانون علمی، فرهنگی رونان
انجمن سبز چیا
کانون فرهنگی، هنری ڤەژین
انجمن فرهنگی، ادبی روجیار
انجمن مردمی پیشگیری از اعتیاد ژیانەوە
انجمن سلامت ژین
انجمن نمایش مریوان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.