پ
پ
زیست بوم: رکورد بزرگترین سیلاب سالهای اخیر کشور شکسته شد و شاهد ورود سیلابی با دبی ۸ هزار مترمکعب در ثانیه به مخزن سد دز هستیم که رهاسازی همین حجم آب به منظور جلوگیری از سرریز شدن سد دز در حال انجام است.
سامانه بارشی جدیدی که از اواخر شب سه‌شنبه هفته جاری فعالیت های خود را در شمال استان خوزستان و استان لرستان آغاز کرده بود، به گونه ای به فعالیت خود ادامه داد که بارش های سیلابی موجب شد از بامداد امروز (پنجشنبه) سیلابهایی در سطح استانهای لرستان و خوزستان جاری شود.
 تکذیب ترک برداشتن سد دز/ رکورد بزرگترین سیلاب ایران شکسته شد/ تصاویری از طغیان رود دز
حجم این سیلابها در صبح امروز به اندازه ای رسید که سد خالی کرخه، حجم بسیار زیادی آب را در پشت خود ذخیره کرد و پایین دست این سد از گزند سیلاب در امان ماند اما در حوضه آبریز دز، سد دز به تنهایی نتوانست برای ذخیره و مهار سیلابها کافی باشد، این سد که توانست شدت ورود سیلابی با دبی 8 هزار مترمکعب در ثانیه را بگیرد، پس از پر شدن به منظور جلوگیری از سرریز شدن سد، دریچه های سد دز باز شد و خروج آبی با مجموع دبی حدود 7 تا 8 هزار مترمکعب در برخی ساعت صبح و خروج آب به میزان 5 تا 6 هزار مترمکعب در ساعات بعداز ظهر امروز به پایین دست سد دز صورت گرفت.
جریان یافتن آب در رودخانه دز با این دبی مشکلات بسیاری را برای روستاهای اطراف این رودخانه ایجاد کرده به طوری که از صبح امروز تعدادی از روستاهای پائین دست رودخانه دز در محاصره سیلاب قرار گرفته اند و امدادرسانی به این روستاها در جریان است.
تکذیب ترک بر داشتن سد دز
فارس نوشت: شایعه ترک برداشته شدن سد دز توسط مدیر عامل این سد به شدت تکذیب شد.
با وجود بارش بسیار زیاد باران در مناطق شمالی و وقوع سیلاب در اکثر مناطق به ویژه شهرهای حاشیه رودخانه‌های کارون و دز، اما تمام تمهیدات برای کاهش تلفات مالی و جانی سیلاب اندیشیده شده است.
تکذیب ترک برداشتن سد دز/ رکورد بزرگترین سیلاب ایران شکسته شد/ تصاویری از طغیان رود دز
در اکثر مناطق در خطر سیل نیروهای امدادی با تمام امکانات در حال فعالیت هستند تا از پیشروی سیل در مناطق مختلف روستایی و شهری خودداری کنند.
مدیرعامل سد و نیروگاه دز نیز خبر ترک خوردن این سد را بشدت تکذیب کرد. شدت سیلاب ناشی از طغیان رودخانه دز 8 هزار مترمکعب در ثانیه عنوان شده که در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.
در حال حاضر حجم سد دز به بیش از 40 برابر شرایط معمول رسیده است.
خطری سد دز را تهدید نمی‌کند
ایسنا نوشت: استاندار خوزستان گفت: با تلاش نیروهای سد دز، خطری سد دز را تهدید نمی‌کند.
مقتدایی اظهار کرد: هم اینک در کنار سد دز هستیم. وقوع سیلاب این سد را تهدید نمی‌کند.
تکذیب ترک برداشتن سد دز/ رکورد بزرگترین سیلاب ایران شکسته شد/ تصاویری از طغیان رود دز
هم اینک ورودی مخزن سد به 3300 مترمکعب در ثانیه و خروجی سد به 3600 مترمکعب در ثانیه رسیده است.

تکذیب ترک برداشتن سد دز/ رکورد بزرگترین سیلاب ایران شکسته شد/ تصاویری از طغیان رود دز

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.