پ
پ

ماه‌های گذشته، خیابان‌های شهر مریوان و مسیر زیبای تالاب زریبار شاهد حضور پرشور جوانان دوچرخه‌سوار بود که از حامیان اصلی طرح کشوری سه‌شنبه‌های بدون خودرو به شمار می‌آمدند. حذف خودروهای تک‌سرنشین و جایگزینی آن با دوچرخه هرروز بیشتر شده و می‌رفت که حرکتی فرهنگی و اجتماعی درخور با شهرنشینی مدرن شکل بگیرد. این حرکت فرهنگی و اجتماعی با استقبال و حمایت عموم مردم به‌ویژه جوانان مواجه‌ شده‌ و زن و مرد به‌عنوان فعالیتی مدنی و همگانی، در راه اعتلای فرهنگی مردم و خانواده‌ها به این وادی اضافه می‌شدند. بدیهی است که‌ استفاده‌ از دوچرخه‌ از سوی اقشار مختلف جامعه، نقش مهمی در نهادینه‌ کردن فرهنگ دوچرخه‌سواری در جامعه‌ دارد. این فعالیت پسندیده‌ تأثیر زیادی در سلامتی، حفظ محیط‌زیست و هوای پاک، کاهش ترافیک شهری، تلطیف فضای اجتماعی، کاهش خشونت و افزایش نشاط اجتماعی دارد. بی‌شک دوچرخه‌سواری در قالب ورزش‌های همگانی نیز می‌تواند قرارگرفته و نقش مهمی را در آفریدن نشاط اجتماعی بازی کند که‌ نیازمند حضور گسترده‌ و حمایت نهادهای مردمی است و باید نهادهای خدماتی و ورزشی برنامه‌ریزی‌های شایسته‌ای برای افزایش استفاده عمومی داشته باشند.
اما در هفته‌ اخیر در شهر مریوان، نیروهای امنیتی و انتظامی با فعالان دوچرخه‌سوار برخورد نامناسبی داشته‌ و ضمن ایجاد اختلال درحرکت دوچرخه‌سواران، متأسفانه‌ مانع حضور زنان در این فعالیت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شدند که منجر به بازداشت برخی از جوانان و توقیف دوچرخه‌هایشان شده و ضمن گرفتن تعهد، خواستار توقف فعالیت دوچرخه‌سواری برای زنان شدند. این عمل نیروهای امنیتی و انتظامی موجب به‌ وجود آمدن فضای رعب و ترس در جامعه به‌ویژه میان جوانان دوچرخه‌سوار و خانواده‌هایشان در سطح شهر شده‌ است.
ما انجمن‌ها، کانون‌های فرهنگی- اجتماعی و زیست‌محیطی شهرستان مر‌یوان ضمن حمایت از دوچرخه‌سواری عمومی، اعم از زن و مرد، آن را فعالیتی ورزشی، فرهنگی و اجتماعی شایسته‌ای دانسته‌ و حرکت آنان را در راستای گسترش ورزش همگانی و اعتلای فرهنگ دوچرخه‌سواری در جامعه‌ قلمداد می‌کنیم. همچنین ضمن مخالفت با عمل نیروهای امنیتی و انتظامی در ممانعت از حضور زنان، توقیف جوانان و دوچرخه‌ها، خواستار برخوردی فرهنگی و سنجیده‌تر در راستای آرامش بیشتر جوانان در این قبیل فعالیت‌ها می‌باشیم. همچنین خواستار حمایت مردم، نماینده مجلس، نهادهای ورزشی و مدنی ازجمله‌، شهرداری، شورای اسلامی شهر، پلیس و اداره‌ ورزش و جوانان از فعالیت ورزشی و فرهنگی دوچرخه‌سواری روز بدون خودرو هستیم.
انجمن¬ها و تشکل¬های شهرستان مریوان:
*انجمن سبز چیا *کانون رۆنان *کانون فرهنگی-هنری ڤه‌ژین *انجمن فرهنگی-ادبی مریوان *انجمن فرهنگی- ادبی نێ

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “اعلام حمایت مشترک انجمن‌ها و تشکل‌های شهرستان مریوان از دوچرخه‌سواری زنان”
  1. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.