فرهنگ سازی و آموزش؛ پایانی بر حیوان آزاری
02 فوریه 2017 - 0:55
شناسه : 119794
بازدید 23
پ
پ

آرمان غفوری

هیچ کجای این کره خاکی بجز چند کشور پیشرفته حقوق حیوانات به هیچ وجه رعایت نمیشود و متاسفانه آدمی بر پایه هوش و شعور خود همواره حس برتری در طبیعت و حکمرانی برکره خاکی را داشته است و باید به جرات بگویم خودخواهی ما انسانها در تسخیر این کره خاکی و دست یافتن به امیال خود باعث ظلمهای بسیار زیادی در حق زبان بسته ها شده هرچند که افراد و انجمنهایی هستند که با انجام فعالیت هایی در صدد فرهنگ سازی و ایجاد بستر مناسبی برای حساس کردن مردم به مقوله رفتار درست با آفریده های زبان بسته هستند اما باید اقرار کرد که توحش علیه حیوانات فقط مختص یک کشور نیست زیرا در فضای مجازی شاهدید که هر روز تصاویر دلخراشی از ستم وبی عدالتی علیه حیوانات می بینیم و مدام دل همه حیوان دوستان به درد میاید.

صرف نظر از سختیها و مصیبتهای داشتن سگ در ایران که گاهی اشکمان را در میارند همچنان بر روالهایی فرهنگ حیوان آزاری هم برای مردم راحت گردانیده اند.
شاید اینطوری بهتر باشه که تولد هر جانوری زیبا و دوست داشتنیه، بالطبع مولود تا مدتها دلنشین؛ یا ميشه گفت آن گاوی که مانع دعوا بین خروس و سگ شد شعورش خيلی از آن آدم ها بيشتر هست كه دارن نگاه ميكنند تا زبون بسته ها چطور همديگه رو پاره ميكنن! که از اين صحنه دلخراش لذت ببرن! همه می بینیم غرایز ارضا نشده انسان دارد چیکار میکند، که از دیدن این صحنه ها لذت میبره؟ به قول سقراط انسان همان حیوان است و حیوان همان انسان. احمقانه و دور از انسانیت موجوداتی به نام انسان است که هیچ بویی از تمدن محبت و انسانیت نبردن، سگ خروس یک سری حیوان بی زبان رو به جان هم میندازن.
خيلی اوقات احساس خجالت ميكنم به شدت از اينكه ما به اصطلاح انسانها چه ويرانی هايی كه به بار نمياريم. یعنی این حیوان و اون دسته از دوپایان که این خروس های بیچاره رو جنگ میندازن و شرط بندی میکنن و کلی برای خودشون به اصطلاح سرگرمی درست کردن انسانن یا حتی بدتر کسایی که جون انسانهارو به خطر میندازن؟
آفرین و درود به این حیوان اگر بعضی از انسانها اندازه این سگ شعور داشتند نیم ملیون انسان در جنگ سوریه کشته نمی شدند که کشته شدن جان انسانها هم همان مصداق بارز است . گاهی فكر ميكنم بايد از آنها الگو گرفت باور كنيد سگ از خيلی از ما آدما بهترن؛ افسوس که چه آسان بی تفاوت می گذریم. اگر بتوانيم حيوان آزاری رو در جامعه متوقف كنيم شايد انسان های بهتری پرورش بدهیم. وجود حیوانات، انسان را آگاه تر میکنه، کمک میکند که نسبت به بقیه ی حیوانات هم احساس مشابهی داشته باشیم و بی تفاوت نگذریم، وظیفه ی تک تکمون اینه که احساسمان را با دیگران به اشتراک بزاریم، هرکسی به سهم خودش اگر حمایت کند قطعا زندگی بهتر و شادتری خواهیم داشت، درست مثل زمانیکه از هم نوع خودمون(انسانهای عزیز نیازمند در جامعه)حمایت میکنیم و بی تفاوت رد نمیشیم. انسانیت زیباست، زندگی بهتر و سالمتر و زندگی با کیفیت و آرامش حق همه ی موجوداته. رسالت انسانهای خوب آگاه سازی است هدایت جامعه انسانی به دوری از پلیدیهاست. رسالت همنوعی با حیوانات؛ باعث تنفر زدایی برخی انسان ها از برخی دیگر از انسان ها شده است. جار زدن یک معضل بدون آگاه سازی و آبیاری بعضی از مغزها، یک مشکل رو حل میکنه در مقابلش چند مشکل دیگه رو درست میکنه و به وجود میارد، همین تلاشهاست که امروز دید اکثریت مردم به حیوانات اهلی و حتی وحشی عوض شده و مردم حیوانات رو بیشتر دوست دارند و حمایت میکنند، البته این رفتار نشانی از انسانیت است.
نگاه به تیپ کراوات انسانهای جامعه ایی نیندازیم، ماهیت این مردم بربره، دیگه وقتی شهردار نیشابور یه عده رو اجیر میکنه سگها رو زنده بگور میکنن می خواهند بگویند فرهنگ داریم؟ این یعنی آخر بی فرهنگی، که از آن لحاظ فرهنگی فقیرن، آنهایی هم که سکوت میکنند دست کمی از بقیه ندارند. اینجاست کشور آدمهای مریضه! خوب این یعنی مردم ما هنوز نياز به آگاهی دارند، هنوز يک عده نا آگاه هستن كه اصلا نمی دونند حيوانات هم مانند ما انسان ها حق حيات دارند. بیشعوری و فقر فرهنگی از صفات انسانهای بد اندیشه می باشد.
آگاهی دادن ها باعث باز شدن چشم مردم به حقیقت ها در مورد حیوانات می شود، اینکه علمی بیان میکنید حیوانات هم احساس دارند، می فهمند و درد رو لمس میکنند یقینا تاثیر گذار می باشد، و مخصوصا وقتی از بعد فرهنگی، ملتی که مذهب و سیاستش مخالف حیوانات هست را روشن می کند. اما وقتی در كشوری قانونی برای حيوانات نيست هيچ كاری از دستمون ساخته نيست جز فرهنگسازی. خوشبختانه این امر از NGO صورت گرفته است جدیدا نمونه آنها:
1_اعتصاب غذا آقای شریف باجور عضو انجمن سبز چیا برای توله سگها که به دست انسانها کشته شدند.
2_سفیر مهربانی محمد باختر سرباز مریوانی که جان یک سگ را نجات داد و آقای کمال راستخانه عضو انجمن سبز چیا جهت تقدیر از این کار مریوان تا تبریز را با دوچرخه رکاب زد. این حرکتهای مردمی قطعا چشمهایی را به سوی این فرهنگسازی باز کرد که در کنار آن نباید انسانهایی که قربانی سلاح های گرم و سرد شدند را فراموش کنیم.

هر کسی با یکسری تفکرات به نتایجی رسیده که ممکنه خوب یا بد باشه آن کسی که به این نتیجه رسیده با حیوانات رفتار خوبی نداشته باشه با چند تا دید مردم؛ نسبت به حیوانات بهتر شده ولی متاسفانه هنوز هم کسایی هستند با شکار کردن حیوانات دارن نسل آنها را منقرض میکنند، چطور به این باور برسیم در کشوری زندگی می کنیم که مجوز شکار داده می شود و به جان حیواناتی نایاب می افتند؟ شک نداشتە باشیم همان آدمها در حال فرهنگ سازی خشونت و کشتار علیه انسانها می باشند و از آنها هم بعید نیست که روزی هم دست به کشتن انسانها بزنند! این در حالیست در دیگر فرهنگ برخی کشورها همزیستی موجودات را برابر رواج داده اند. به قول معروف از محبت خارها گل می شود ولی به نظر من این فرمول را نمیتوان روی همه افراد یکسان پیاده کرد باید در درجه سعی در شناخت فرد مقابل بکنیم و سپس بر مبنای ظرفیت آن فرد تصمیم به تشویق یا تنبیه بگیریم والبته این نکته مهم را در نظر بگیریم که واکنشهای ما بیان کننده شخصیت ما نیز هستند. ما صاحب تعداد زیادی از مناطق حفاظت شده هستیم ولی متاسفانه هنوز حقوق حیوانات در لابلای بلای انسانها به شیوه های شکار و تخریب برای منفعت طلبان به صورت تعرض نابجا مثل سد سازی، جاده سازی و…که به روشهایی باعث ازیت و آزار حیوانات حتی مرگ آنها می شود.
همه ما دوست داريم كه اين فرهنگ و تغيير بديم اما متاسفانه درعمل هيچ تلاشی نميكنيم به نظر من هركسی اگر از خودش شروع كند مطمئنن يه روزی موفق ميشود که ردپای خود را برای دیگران بجا بگذارد.

 

این مطلب در شماره 16 هفتە نامە ئاوات چاپ گردیده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.