عشق ورزیدن به حیات وحش در سرزمین زیبایی ها
19 فوریه 2017 - 11:38
شناسه : 119854
بازدید 10
پ
پ

نجات بز کوهی گرسنه و خسته در اورامان

در این روزهای برفی و سرد زمستان که ما روز و شبمان را در کنار گرمای بخاری همراه با غذاهای گرم سپری می کنیم و در آرامش زیبایی بر زمین آمدن برف را به نظاره نشسته ایم، بسیاری از موجودات هستی که بخشی از زیبایی های اطرافمان هستند به سختی روزگار می گذرانند و آنان که ضعیف ترند محکوم به مرگ هستند.
در ساعت 4 بعدازظهر حرکت خود را در میان برف انبوه (بیش از یک متر و برخی جاها نزدیک به دومتر) آغاز کردیم. مسیر دو کیلومتری را با هر سختی و زحمتی که بود اما با ایمان به راهی که انتخاب کرده بودیم پیمودیم( به دلیل حجم بالای بارش و مشخص نبودن مسیر برخی جاها کامل در برف فرو می رفتیم و با کمک همدیگر مسیر را ادامه می دادیم). کاک عابد از لحظاتی که به این حیوان نزدیک می شوند را برایمان توصیف می کند، در فاصله سی متری بودیم که حیوان توانایی هیچ واکنشی از خود نداشت، این درحالی ست که حیوانات این کوهستان از فاصله یک کیلومتری هم که انسان را ببینند فرار می کنند، با زبان احساس می خواستیم به او بفهمانیم که به کمکش آمده ایم و هیچ خطری او را تهدید نمی کند، گرسنگی و خستگی با او کاری کرده بود که حاضر به پذیرش هر قدری بود. به او نزدیک تر شدیم تنها توانست از روی یک صخره که به آن پناه گرفته بود به پایین بپرد و در ادامه هم راحت وی را در آغوش گرفتیم. زیباییش بی نظیر است وقتی از نزدیک به آن خیره می شوی محو تماشایش می شوی، بز کوهی نر چهار ساله ای بود که نیازمند یاری و مهربانی بود و نای حرکت نداشت. اولین کاری که کردیم کلوچه و نانی که به همراه داشتیم بر روی دستانمان گذاشتیم و بزکوهی در کمال آرامش شروع به خوردن آن کرد، وقتی که شروع به خوردن کرد با خود این را مرور می کردم که عشق ورزیدن به سرزمینمان و سرمایه های آن چقدر زیباست و ای کاش شکارچیان به این درک از واقعیت برسند که این شاهکار آفرینش تنها متعلق به شکم و امیال آنها نیست بلکه متعلق به تمام هستی ست و خلقت آن حکیمانه ست بعد ازصرف این میان وعده مختصر با هم برای جلوگیری از آسیب به خود و حمل آسانتر، پاها و دست هایش رابا شال بستیم و بر روی دوش گذاشتیم و به نوبت این مسیر را دوباره برگشتیم. هرچه بیشتر رفتیم حیوان بیشتر احساس آرامش می کرد، در نصف راه بودیم که هوا تاریک شد و چراغ های اورامان روشن شد، تو گویی ما را به سوی خود فرا می خواند، ادامه دادیم و کم کم دو تن از محیط بانان هم به کمک مان آمدند، حدود ساعت هشت شب بود که به نزدیکی روستای ویسیان رسیدیم، وقتی که رسیدیم مردم به هم خبر می دادند که برگشتند و برخی هم برای حمل به مانند محیط بانان به کمکمان آمدند و تا رسیدنمان به روستای ویسیان بالغ بر هفتاد نفر از مردم و دوستداران محیط زیست و محیط بانان به استقبالمان آمدند تاخسته نباشیدی گفته باشند و این شاهکار آفرینش را از نزدیک به نظاره بنشینند و به او اطمینان دهند در آرامش است.

با کمک خودوری آقای درخشانی از دوستانمان و محیط بانان حیوان را به روستای سرپیر انتقال دادیم و برایش علوفه تامین شد تا در آرامش شب را سیر به سر برد. با نظر کارشناسی و همچنین تجربه کاری تیم چیا در اورامان مشخص شد که این حیوان مشکلی ندارد و قرار است در اولین روز اسفندماه بعد ازگذراندن یک شب به یادماندنی برای این عزیز کوهستان اورامان در مسیری نزدیک که از لحاظ دسترسی به منابع غذایی شرایط بهتری دارد و همچنین گله بزکوهی در آن مسیر قرار دارد رها سازی شود.
لازم به ذکر است تیم انجمن سبز چیای شهر اورامان در چند سال گذشته به همراه دوستداران محیط زیست منطقه در فصل که له هه رز ( جفت گیری ) در آذرماه هر سال به حفاظت و صیانت از زیستگاه های بزکوهی می پردازند و همچنین اقدامات مناسبی را در راستای فرهنگ سازی و بهبودوضعیت محیط زیستی منطقه انجام داده اند که جا دارد از تک تک این عزیزان که بدون هیچ جشم داشتی و تنها در راه عشق ورزیدن به سرزمین و هویتشان تلاش می کنند تشکر و قدردانی کنیم.

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “عشق ورزیدن به حیات وحش در سرزمین زیبایی ها”
  1. پیروز بی3ره شمه«روژی زمانی دایک»به هیوا ی اوی روژ ی همو مرؤ به بزمانی دایک له هه رشوینیک بخوینی وبنوسی سلاوله پاریزرانی ژ ینگه له کاتیکدا له هه ورامان بزن کیوی رزگاراکری جیگای خوش حالیه بلام به داخوه کوشتنی براز به بیانوی بی پاره ی و فروش ب 1000000 له چیا کانی چل چمه؟؟؟؟

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.