انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt
  • your-alt

عقاب پرپا

اندازه فونت :
2019/09/03

عقاب پرپا (نام علمی: Aquila pennata) یک پرنده شکاری از تیره عقابیان است. این پرنده در اروپا، آفریقای شمالی و آسیا یافت می‌شود و از پرندگان مهاجر است. در نواحی شمالی ایران نیز یافت می‌شود.

وضعیت بقا

کمترین نگرانی (IUCN 3.1)
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: پرندگان اکسیپیتریفورم
تیره: عقابیان
سرده: Aquila
Species: A. pennata
نام علمی
Aquila pennata

(Gmelin, 1788)
مترادف
  • Aquila minuta Brehm, 1831
  • Hieraaetus pennatus

 

 

نام فارسی : عقاب پر پا
نام انگلیسی : Booted Eagle
نام عربی : السّبَر
نام علمی : Hieraaetus pennatus
توضیحات : پرنده شکاری کوچک و چالاکی است با تنوع رنگ تیره و روشن، که از دیگر عقابها به وسیله اندازه کوچتر و پاهای بلندی که ساقهای آن پوشیده از پر است تشخیص داده می شود. در نوع تیره سطح پشتی و بالها به رنگ قهوه ای شکلاتی و سینه و سطح شکمی آن کمرنگ تر است. ساق پاها در این نوع پوشیده از پرهای قهوه ای می باشد. در نوع روشن سطح پشتی، بدن و پوشپرها به رنگ قهوه ای روشن و نخودی است، و سینه و سطح شکمی سفید با خالهای نخودی رنگ دارد. شاهپرهای اولیه و ثانویه بال قهوه ای مایل به سیاه می باشند که در پرواز تضاد رنگی شدیدی با پرهای سفید زیر بال ایجاد می کنند. دمی بلند و به رنگ نخودی مایل به دارچینی دارد. ساق پاها در این نوع پوشیده از پرهای سفید می باشد. یک خط سفید بر جلو شانه اش وجود دارد که از روبه رو قابل مشاهده است .عقاب پرپا معمولا در حالی که بال ها را افقی و کمی به جلو نگاهداشته است، اوج می گیرد و تندتر از سارگپه ها بال می زند. پروازش زیبا و سریع تر از آنها است و اغلب با حرکت مارپیچ از لابلای درختان می گذرد.

زیستگاه : در مناطق جنگلی و در نزدیکی نواحی باز و کم درخت جنگل به سر برده و روی درختان بلند آشیانه می سازد. به ندرت در نقاط بی درخت دیده می شود. روی درختان بلند آشیانه می سازد.

تغذیه : از پرندگان و جانوران کوچک مانند موش و مارمولک و سحت پوستان و جوندگان و حشرات تغذیه می کند.

اندازه : ۴۵ تا ۵۲ سانتی متر

سیخک پا : ندارد

چینه دان : ندارد

بال : صفیف بودنش بیشتر است (بال باز بودنش بیشتر است)

حلیت : حرام گوشت

 

سوال خود را مطرح کنید :