انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt
  • your-alt

بیانیه شورای تشکل‌های مدنی مریوان پیرامون حمله دولت فاشیست ترکیه به کوردهای ڕۆژئاوا

اندازه فونت :
2019/10/10

بسم اللە الرحمن الرحیم

بیانیه شورای تشکل‌های مدنی مریوان پیرامون حمله دولت فاشیست ترکیه به کوردهای ڕۆژئاوا

به افکار عمومی کوردستان و جهان

همانطور که مطلع هستید دولت فاشیست ترکیە حمله وحشیانه‌ و گستردەی هوایی و زمینی به روژئاوای کوردستان را شروع کرده است. افکار عمومی جهان می‌داند کوردهای ڕۆژئاوا در چند سال گذشته نقش کلیدی در شکست داعش و داعشیسم داشته و به نیابت از تمام جهان و برای دفاع از انسانیت مبارزه طاقت‌فرسایی را انجام داده‌ است. با این حال، متاسفانه امروز مورد حمله جنایتکارانه ارتش اشغالگر ترکیه قرار گرفته‌اند. کوردهای ڕۆژئاوا در سرزمین مادری خود نشان دادند که ملتهای این منطقه می‌توانند در کنار هم زندگی مسالمت آمیز داشته باشند.
بی‌گمان، حمله ترکیه به کوردان ڕۆژئاوا می‌تواند عواقب خطرناک و جدی محلی، منطقه‌ای و جهانی داشته باشد. اردوغان روان‌پریش و پدرخواندە داعش، با دستاویز مقابله با تروریسم و ایجاد منطقه امن، در صدد است کیان سیاسی مسالمت‌آمیز کردان و سایر اقوام ساکن در ڕۆژئاوا را نابود کرده و قتل و عام دیگری را مرتکب شود.
اگرچه ترکیه و حزب حاکم برای بقای خود و حفظ حاکمیت متزلزلش نیاز به جنگ و کشتار دارد، اما مهمترین هدف ترکها نجات داعش و سازماندهی کردن آنها برای دستیابی به اهداف توسعه‌طلبانه‌ی ارضی و عقیدتی خود و همچنین کشتار خلقهای خاورمیانه و جهان می‌باشد. افکار عمومی جهان نیک می‌داند این شیوه‌ی برخورد خطری بزرگ برای کلیت جامعه جهانی می‌باشد.
امروز شاهد واکنش جامعه جهانی در خصوص حمله ارتش اشغالگر ترکیه در قبال مردم بی‌دفاع روژئاوا هستیم. جامعە مدنی جهانی ضرورت واکنش جدی در خصوص این حرکت ضد انسانی را دریافته و نهادهای دولتی و غیر دولتی را برای تلاش های جدی تحت فشار گذاشته است. جامعه مدنی جهانی مدت‌هاست شکل گرفته و این جامعه هموارە خود را پایبند به دادخواهی و مقابله با بی عدالتی در تمام سطوح می‌داند. جامعه مدنی جهانی معتقد است: نهادهای مسٶل حفظ حقوق بشر کارآیی خود را از دست داده و با سکوت و پند و اندرزهای توخالی، اشغالگران را برای پایمال کردن مردم بی‌دفاع به ویژه کوردها جسورتر کرده است.
تشکل‌های مدنی مریوان همگام با جامعه مدنی جهانی، همراهی و سکوت نهادها و دولت‌ها با حمله ترکیه به کوردها را قویا محکوم می‌کند. همچنین، تشکل‌های مدنی مریوان معتقد است باید همه ملت‌های آزادیخواه جهان و منطقه، در مقابل وارونگی مفاهیم انسانی نظیر امنیت، صلح و انسان‌دوستی دولت اشغالگر ترک مقابله کرده و اجازه ندهند معانی ذاتی این مفاهیم به وسیله اشغالگران وارونه شود و تلاش آنها برای دستیابی به مطامع غیرانسانی در قالب این مفاهیم را برملا و رسوا ‌کند.

ما از جامعه بین الملل از جمله شورای امنیت،اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب و سایر نهادهای موثر می‌خواهیم موضع گیری کنند و مقابل نسل کشی و یک فاجعه بزرگ انسانی را بگیرند.
شورای تشکل‌های مدنی مریوان ضمن محکوم نمودن حمله وحشیانه چکمە سرخ های آتاترک و داعیان رادیکالیسم اسلامی کە مسیری انحرافی از اسلام است، از تمام مردم کورد و آزادیخواهان در سراسر جهان می‌خواهد در مقابل این وضعیت، واکنش و کنشگری عینی خود را ثابت کرده و با هر روش ممکن مردم مظلوم روژئاوا را یاری نمایند.

شورای تشکلهای مدنی مریوان
۱۳۹۸/۷/۱۸
کانون فرهنگی- هنری ڤەژین
انجمن فرهنگی – ادبی روجیار
 یەکێتی مامۆستایانی ئایینی مەریوان و هەورامان (یەمامە)
 انجمن صنفی معلمان مریوان
 انجمن مردمی پیشگیری از اعتیاد (ژیانەوە)
 انجمن سبز چیا
انجمن فرهنگی -ادبی مریوان
کانون علمی – فرهنگی رۆنان

سوال خود را مطرح کنید :