پنل تخصصی “سمندر کردستانی”
23 ژانویه 2020 - 5:56
شناسه : 123869
بازدید 39
پ
پ

بعد از ظهر روز چهارشنبه، دوم بهمن‌ماه، با حضور اعضای انجمن و با هدف آشنایی بیشتر با این دوزیست ارزشمند، نشستی تخصصی در محل دفتر انجمن سبز چیا برگزار گردید.
در بخش اول، جناب آقای آرمان کمانگر از دانش‌آموختگان و متخصصان این حوزه مباحثی را در رابطه با وضعیت سمندر کردستانی و دیگر گونه‌های موجود در جغرافیای ایران ارائه دادند. همچنین به بیان مشکلات عمومی در ارتباط با حیات سمندرها همچون آلودگی، تخریب زیستگاه‌ها، تغییرات آب و هوا و … پرداختند که با بیان نظرات حاضرین در جلسه، بخش اول به پایان رسید.
در بخش دوم جناب آقای باربد صفایی از موسسه خزنده‌شناسان پارس، ضمن تشریح مفاهیم جهانی مرتبط با حفاظت گونه‌های در معرض خطر، نتایج تجربیات خود درباره “مدیریت زیستگاه سمندر” را در پهنه زاگرس با حاضرین به بحث گذاشتند. در نهایت مشکلات خاص سمندر کردستانی مطرح گردید که از جمله مهمترین این موارد در منطقه می‌توان به مسئله تغییر و تخریب زیستگاه‌های طبیعی از طریق انتقال منابع آبی آن اشاره کرد که ادامه حیات این گونه را با خطر جدی روبرو کرده است.
لازم به ذکر است سمندر کردستانی از گونه‌های اندمیک منطقه به حساب می‌آید، به این معنی که در سراسر جهان تنها در این منطقه یافت می‌شود. همچنین بدلایلی که ذکر شد، در معرض خطر انقراض قرار دارد که این امید وجود دارد با انجام اقدامات عملی در خصوص حفاظت زیستگاه‌های این گونه باارزش، خطرات پیش روی آنرا کاهش داد.

 

 

 

 

 

فایل صوتی پنل ” وضعیت سمندر کردستانی ” :

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.