پنل “زریبار؛ دریاچه/تالاب؟”
06 فوریه 2020 - 13:30
شناسه : 123998
بازدید 31
پ
پ

پنل “زریبار؛ دریاچه/تالاب؟” توسط انجمن سبز چیا برگزار شد.

در راستای افزایش آگاهی شهروندان و در ادامه مجموعه پنل‌های آموزشی هفته‌های اخیر، پنجمین پنل تخصصی با عنوان “زریبار؛ دریاچه/تالاب؟” روز چهارشنبه ۱۶ آذرماه در دفتر انجمن سبز چیا برگزار گردید.

سخنران پنل، در ابتدا با تشریح تعاریف مختلف از واژه تالاب، عنوان نمودند که بکار بردن این عنوان برای زریبار با توجه به وضعیت موجود آن بلامانع و درست است.
در ادامه، عوامل تهدیدکننده زریبار و همچنین تٲثیرات همه جانبه زریبار بر مناطق اطراف آن مورد بحث قرار گرفت. از جمله مهمترین تهدیدات می‌توان به سد خاکی احداث شده در مسیر خروجی زریبار اشاره کرد که اثرات منفی زیادی را بدنبال داشته است و از جمله آنها می‌توان به انباشت حجم زیادی از شن و لجن بر مجرای چشمه‌های کف دریاچه و در نتیجه غیرفعال شدن آنها اشاره کرد. بعلاوه با احداث این سد مساحتی حدود ۵۶۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی اطراف دریاچه به نیزار تبدیل شده است.
در ارتباط با تٲثیرات زریبار، به نقش آن در تعدیل هوای مناطق اطراف و تٲمین رطوبت کافی برای جنگل‌های منطقه اشاره شد که در صورت نابودی، اثرات مخرب، گسترده و جبران‌ناپذیری بدنبال خواهد داشت.

همچنین دیگر تهدیدات از قبیل احداث چاه‌های متعدد و برداشت بی‌رویه آب از آنها در محدوده دشت بیلو، ورود فاضلاب برخی محلات مسکونی شهر مریوان به زریبار و ضعف مدیریت در زمینه حفاظت بدلیل عدم وجود دیدگاه علمی و یکپارچه مورد بررسی قرار گرفت.

در بخش پایانی، حاضرین نظرات و سوالات خود را پیرامون موضوع پنل مطرح نمودند. از جمله ابهامات بکارگیری دو واژه دریاچه یا تالاب بطور مفصل به بحث گذاشته شد و عنوان گردید جدا از استفاده از هر کدام از این عناوین برای زریبار، انجام اقدامات عملی برای حفاظت از آن در اولویت قرار دارد. همچنین پتانسیل‌های اقتصادی زریبار توسط جناب آقای ناجی کانی‌سانانی، مدیر عامل چیا، برای حاضرین بطور مختصر مطرح گردید.

 

 

 

فایل صوتی پنل “زریبار؛ دریاچه/تالاب؟”

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.