پنل “محیط‌ زیست از دیدگاه اسلام”
21 فوریه 2020 - 6:20
شناسه : 124066
بازدید 13
پ
پ

پنل “محیط‌زیست از دیدگاه اسلام” برگزار شد.

روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۹٨ ششمین پنل آموزشی با موضوع بررسی دیدگاه دین اسلام نسبت به موضوع محیط‌زیست در دفتر انجمن سبز چیا برگزار شد.

در این نشست سخنران پنل، جناب ماموستا “جمال رسولی” امام جماعت “قبا”ی مریوان با ذکر آیات و احادیثی اهمیت محیط‌زیست را در دین اسلام مورد تٲکید قرار دادند. ایشان با اشاره به اقدامات و تلاش‌های مدافعان محیط‌زیست یادآور شدند که اقداماتی همچون اطفای حریق جنگل‌ها و پاکسازی‌ معابر از زباله از این جهت که در راستای منافع عمومی جامعه صورت می‌گیرد، به مثابه عبادت قلمداد می‌شود که وظیفه‌ای همگانی بوده و مختص گروه یا قشر خاصی نیست.
ماموستا رسولی همچنین اهمیت موضوعاتی مثل لزوم پاکی و نظافت محل زندگی و عدم ایجاد آلودگی و همچنین عدم اسراف را از دیدگاه دین اسلام مورد اشاره قرار دادند.

در ادامه پنل، موضوع بسیار مهمِ تخریب جنگل‌ها مورد بحث قرار گرفت. ماموستا رسولی در این باره گفتند در صورتی که شخصی بدون نیاز مبرم و صرفاً با هدف افزایش متراژ زمین و باغ خود جنگل را نابود کند، این کار “حرام” می‌باشد زیرا با تخریب جنگل و تبدیل آن به ملک شخصی، عموم جامعه از منافع آن محروم می‌شود، که این کار مورد تائید دین اسلام نمی‌باشد. ناگفته پیداست که در فرایند تغییر کاربری و نابودی جنگل‌ها علاوه بر تخریب زیستگاه، تعداد زیادی از جانداران قربانی زیاده‌خواهی انسان‌ها می‌شوند که گناهی بزرگ و نابخشوندنی است.
طبق روال پنل‌های آموزشی انجمن، بخش پایانی پنل به شرکت‌کنندگان اختصاص یافت و سوالات و نظراتی پیرامون موضوع نشست مطرح گردید.

 

 

 

فایل صوتی پنل “محیط‌ زیست از دیدگاه اسلام” :

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.