۲۸ فروردین روز چهارمحال و بختیاری
17 آوریل 2020 - 9:41
شناسه : 124892
بازدید 25
پ
پ

انجمن سبز چیا طی اطلاعیه ایی ۲۸ فروردین روز چهارمحال و بختیاری را تبریک گفت

به دنبال نام گذاری سالروز تجمع ۳۰ هزار نفری مردم استان چهارمحال بختیاری علیه سد سازی ها و پروژه های انتقال آب در روز ۲۸ فروردین سال ۹۳ که به عنوان روز چهارمحال بختیاری نام گذاری شده است. انجمن سبز چیای کردستان طی اطلاعیه ایی این روز را به مردم این استان تبریک گفت . متن کامل این بیانیه در پی می آید:

داشتەهای جغرافیایی-طبیعی مناطق جهان بسانِ پتانسیل‌های قابلِ اتکا برای ساکنانِ آن مناطق اجزایی از کلان پدیدآورندگان اجتماع انسانی زیستگاه طبیعی آن بخشها محسوب می‌گردند. این منابع از دیدگاه تاریخی و عرفی حاکی میراثهای برحق و امانات نسل‌های آیندگان و واحدهای تشکیل‌دهندۀ فضا و سرزمین محتوای آن اقلیم هستند.
چگادهای سر در آسمان‌سای زردکوه، جهان‌بین، … با دگر قللِ مرتفع و ارتفاعات چشم‌نواز و باشکوهِ آن، سرچشمۀ شریانهای زلال کارون و زایندەرود، فرازهایی از مأوای بختیاری‌های غیور، مصداق ستونهای سترگی می‌باشند کە با تثبیت و تعادل، بخشی از رشتەکوههای زاگروس را در برگ برگ پیشینۀ تاریخی-زمین‌ساختی خویش با قلمی زرین در سینۀ فراخ خود ثبت نمودەاند. هر گونە دخل و تصرفات معنادار و مخرب در و بر این عرصەها اقداماتی غیرمنطقی، مضر و ویرانگر خواهند بود. اقداماتی نظیر: جابجایی‌های آب، بستن سد، کندەکاری‌های کوه، تونل‌زنی و … همە و همە پی‌آمدهایِ غیرِقابل جبران و خلاف چشم‌اندازهایِ روشن در مباحث زیستی-فرهنگی-اجتماعی در آن نقاط بدنبال خواهند داشت.
بە عنوان انجمن سبز چیا ناخوشنودی و مخالفت خویش را نسبت بە هرگونە: تداخلات حوزەای در عرصۀ جغرافیا و انتقال آبهای سرزمینی و بهم زدن آبخوانها- تداخل در روند طبیعی حقآبەهای حوزۀ آبریز-تغییر در مسیر رودخانەها و مناطق پایین‌دست رودها- محروم کردن مناطق سرمنشأ تراوندگی از آبهای سرزمینی در هر جغرافیا و اختصاصاً در استان زرخیز و خرم چهارمحال و بختیاری عزیز را ناروا و در زمرۀ موارد ضد زیستی-فرهنگی و در راستای فاقد مطالعات زیست محیطی می‌دانیم. امید است با اعمال نظریات کارشناسانه جئوهیدرولوژی و بەکار بردن دیدگاه‌های محیط زیست‌مدار بە این موارد هزینە‌بلع پایان دادە شود.
بر این مبانی و در راستای همصدایی و داشتن عزم استوار با مردمان بزرگوار استان چهارمحال و بختیاری، سالروز جلوۀ جانانە و حضور گستردۀ دهها هزار نفری آنان را در شهر شهرکرد گرامی می‌داریم.
روز چهارمحال و بختیاری در موضوع مخالفت با موارد انتقال آب را بر مردم آن استان تبریک و تهنیت می‌گوییم.
گرامی باد ۲٨ فروردین ماه روز چهارمحال و بختیاری بە خیر و سعادت و بهروزی.

انجمن سبز چیا ــــــ مریوان
۲۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۹

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.