پ
پ

طرحهای غیر کارشناسی و غلط که بسیاری از تالابهای ایران را خشکاند

پاییز۱۳۸۳
استاندار کردستان از طرح های عمرانی مریوان بازدید کرد

طرح انتقال آب رودخانه قزلچه سو به دریاچه زریبار روز چهارشنبه با حضور استاندار کردستان در شهرستان مرزی مریوان به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، برای اجرای این طرح که با هدف جلوگیری از خروج ۲۰ میلیون متر مکعب از روان آب های استان و تقویت ذخایر آب زیرزمینی دشت بیلو و تأمین آب زراعی دو هزار و یکصدهکتار از اراضی جنوب به دریاچه زریبار اجرا شده بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال هزینه شده است.
طرح انتقال آب قزلچه سو که بر روی رودخانه ای به همین نام اجرا شده شامل، بند انحرافی، حوضچه آرامش، کانال آبگیر و کانال انتقال به طول ۵۵۰۵ متر است.
عملیات اجرایی این طرح اردیبهشت ماه سال گذشته آغاز شد.

وبعد از تلاش بسیار انجمن سبز چیا درباره وارد کردن رسوبات از این کانال انحرافی بالاخره در سال ۹۶ این پروژە ضد محیط زیستی تعطیل شد.
با توجه به اینکه رودخانه قزلچه سو رودخانه ای فصلی است و آبگیری از آن در ۵ ماه از سال (دی ماه لغایت اردیبهشت)صورت می گیرد، رسوب سالیانه آن بررسی شده است. نتایج مدل سازی نشان داد که علیرغم احداث حوضچه، در پنج ماه آبگیری، روزانه تقریباً ۴۶ تن رسوب وارد دریاچه میشود. در این تحقیق با استفاده از نرم افزار هیدرودینامیک SOBEK حوضچه ترسیب موجود مدل سازی شد و کارایی آن مورد بررسی قرار گرفت. نتایج بدست آمده نشان داد که بر اساس دو عامل طول و حداکثر سرعت مجاز حوضچه تا دبی ۶ متر مکعب بر ثانیه توانایی ترسیب رسوبات را داشته و برای دبی های سیلابی بیش از دبی طراحی کارایی چندانی نخواهد داشت.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.